Türkiye’de Vatandaşlık Nasıl Alınır ? Türk Vatandaşlığı Şartları 2022

Gayrimenkul Satın Alarak Türk Vatandaşlığı Almak


Eylül 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarla yabancıların Türk vatandaşlığına geçişine ilişkin bazı düzenlemeler yapıldı. 2018 yılında yürürlüğe giren yasa ile yabancıların vatandaşlık kazanmalarını sağlayan yatırım programında Türkiye’de vatandaşlık ücreti 250.000 TL olarak belirlendi.

13 Haziran 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile Türk Vatandaşlığı programı için asgari alım tutarı 400.000 ABD Doları olmuştur.

Türkiye’de en az 400.000 ABD Doları değerinde mülk satın almış veya noterden 400.000 ABD Doları değerinde mülk satın alma taahhüdünde bulunmuş yabancılar doğrudan Türk Vatandaşı olabilirler.

Türk vatandaşlığına başvuru, güvenilir uzmanların danışmanlığı ve doğru hukuki destek ile çok kolay bir süreçtir.

Müşterilerimize sunduğumuz hizmet sayesinde Türkiye’ye seyahat etmek zorunda kalmadan hayalinizdeki evi bir telefon ile satın alabilirsiniz! Alanya’da avukatlarımıza vereceğiniz vekaletname ile satın alma ve vatandaşlık başvuru sürecinin tamamını sizin adınıza takip ediyoruz.

Arkanıza rahatça oturabilirsiniz; Deneyimli ve uzman Alanya avukatlar ekibi olarak hayalinizdeki evi keşfetmekten Türk pasaportu almaya kadar tüm süreçte yanınızdayız.

BILSEM Bireysel Değerlendirme Mazeret Sınavı 2022

Bilsem Mazeret Sınavı İçin Yapılacaklar Listesi.

Öncelikle Bilsem Mülakat Sınavını kaçırırsanız; telafisi yok gibi düşünebilirsiniz. Ancak; bu yıl yeni yapılan Düzenleyici açıklama ile özel durumlarda yine belli tarihler arasında yeniden değerlendirilme mümkün.

Sınava girememe nedeni olarak hastalık mazereti ise sınav günü tarihinde muayene edilip; sadece Devlet Kurumlarından belgeli Doktor Sağlık Raporu (istirahat raporu), veya Sınav tarihi öncesi ikametgah değişikliği vb nakil belgesi alıcaksınız.

Aldığınız bu mazeret belgesine açıklayıcı bir dilekçe ile Çocuğumuzun kendi okuluna gidip; Okul Müdürlüğü’den bu rapor/ belge ve dilekçeyi; İlçe | İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne online göndermesini talep edeceksiniz.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü de uygunluğunu kontrol edip Kendi okuduğunuz okula ve Sınav yapılacak Okula Onay yazısı yazacaktır.

Yeniden düzenlenen randevu için kendi okulunuzdan (Sınav Giriş Belgesi) düzenlenecek. Siz kendiniz konuyu ilçelerdeki Rehberlik Araştırma Merkezlerinden de takip edebilirsiniz. RAM diye anılır.

Umarız her şey yolunda ilerler. Başarılar dileriz. Bilsem Takvimi 2022

Konuya ilişkin düzenleme metni aşağıdaki gibidir.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BILSEM Bireysel Değerlendirme Telafi Uygulamaları

27.06.2022

DAĞITIM YERLERİNE

Ilgi :a) 29.12.2021 tarihli ve E-7113173-20-40118838 sayılı Makam Onayı ile uygun görülen 2021-2022 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu.

Bilim ve sanat merkezleri öğrenci tanlama ve yerleştirme sürecinde gerçekleştirilen bireysel değerlendirme uygulamaları ilgi kılavuz doğrultusunda 13 Haziran 2022 tarihinde başlamış ve 12 Ağustos 2022 tarihinde tamamlanacak şekilde planlanmıştır. Ancak tüm yetenek alanlarında belirtilen tarih aralıklarında nakil ve sağlık problemleri gibi çeşitli nedenlerle uygulamaya katılamayan öğrencilerin yeniden randevu düzenlenmesi talepleri sözlü ve yazılı olarak Bakanlığımıza iletilmektedir.

Bireysel değerlendirme sürecine ilişkin çalışma takvimi ve planlamalar birlikte değerlendirildiğinde, il tanılama sınav komisyonları tarafından öğrenci randevularında gerekli düzenlemeler öğrenci velisinin resmi başvurusu halinde yetenek alanlarına göre doğrultusunda aşağıda belirtilen tarih aralıklarında yapılacaktır.

a) Resim yetenek alanında resmi başvurusu olan öğrencilerin telafi randevularının 6-7 Temmuz 2022 ve 6-7 Ağustos 2022 tarihlerinde, b) Müzik yetenek alanında resmi başvurusu olan öğrencilerin telafi randevularının 8-12 Ağustos 2022 tarihleri arasında, c) Genel zihinsel yetenek alanında ise resmi başvurusu olan öğrencilerin telafi randevularının 12 Ağustos 2022 tarihine kadar tamamlanması hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Kemal V. NUMANOĞLU
Bakan adına | Genel Müdür
Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanlığı

2022 Bilsem Sonuçları 13 Mayıs’ta Açıklandı

Bilsem SINAV SONUÇLARI 2022 NE ZAMAN AÇIKLANDI

Bilsem sınavı sonuçları 13 Mayıs 2022 tarihinde açıklanacak. Kayıt hakkı kazanan öğrenciler 19 Ağustos 2022 tarihinde ilan edilecektir. Sonuçları bu linkten görebilirsiniz.

AÇIKLAMA:

2021-2022 eğitim öğretim yılında bilim ve sanat merkezleri öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecinde aday gösterilen 1,2,3 ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik ön değerlendirme uygulamaları kapsamında genel zihinsel yetenek alanı için Bildiren Sözel Olmayan Test, resim yetenek alanı için Görsel Algı Testi ve müzik yetenek alanı için Müzikal Yatkınlık Testi 19 Mart-8 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Yetenek alanlarına ve sınıf düzeylerine göre bireysel incelemeye hak kazanan öğrenciler için belirlenen taban puanlar aşağıda belirtilmiştir.
Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerimiz 3 Haziran 2022 tarihinden itibaren giriş belgelerini kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden alabileceklerdir.
Bireysel değerlendirme sonucunda bilim ve sanat merkezlerine yerleşmeye hak kazanan öğrencilerimiz 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren eğitimlerine başlayacaklardır.

Sınıf DüzeyiGenel Zihinsel Yetenek AlanıResim Yetenek AlanıMüzik Yetenek Alanı
1.sınıflar3809085
2.sınıflar4109085
3.sınıflar4309490
4.sınıflar4509490
BİLSEM bireysel incelemeye hak kazanan öğrenciler için belirlenen taban puanlar

2022 BİLSEM sınav sonuçları için geri sayım bitmek üzere. Geçtiğimiz haftalarda yapılan sınava katılan binlerce aday ve aileleri, sonuçların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacağı tarihe odaklandı. Peki BİLSEM sonuçları ne zaman açıklanacak?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan BİLSEM sınavının ardından gözler sonuç duyurusunun yapıldığı tarihte. Mayıs ayında açıklanması beklenen sonuçlar, değerlendirme sürecinin uzaması nedeniyle henüz açıklanmadı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan kılavuzda, bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin hangi tarihte açıklanacağı açıklandı. 

BİLSEM’DE HEDEF AŞILDI


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), üstün yetenekli öğrencilere yönelik kapsamlı eğitim ve destek programları yürüten bilim ve sanat merkezlerine (BİLSEM) erişimi artırmak amacıyla bu yıl BİLSEM sayısını 350’ye çıkarmayı hedefledi. 2022’nin ilk dört ayında 130 yeni merkezi hizmete sokan MEB, 81 ildeki BİLSEM sayısını 355’e çıkardı.


“Üstün yetenekli öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirebilmeleri için farklı eğitim programları uygulayarak desteklediğimiz Bilsems’in altyapı ve tesislerini sürekli geliştiriyoruz. BİLSEMs olarak patent, faydalı model, tasarım ve marka tescili için ürün geliştirme çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Diğer taraftan tüm il ve ilçelerimizde Bilsem’lerin erişilebilirliğini artırmaya çalışıyoruz. Üstün yetenekli öğrencilerimizin Bilsem’e gitmek için ilçeler arası uzun mesafeler kat etmelerini istemiyoruz. Bu amaçla 81 ilde 184 olan BİLSEM sayısını 2021 yılı sonunda 225’e çıkardık. 2022’deki hedefimiz 125 yeni BİLSEM açmak ve bu sayıyı 350’ye çıkarmaktı. Yıl başından bu yana 130 yeni Bilsem’i hizmete açtık. Böylece 2022 yıl sonu hedefini aştık ve BİLSEM sayısını 355’e çıkardık.”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

Nikah mı? Sözleşme mi?

Nikâhta Selamet, Sözleşmede Merhamet Var!
Zaman zaman müvekkillerimizden ve hukuki danışmanlık hizmeti almak isteyen kişilerden evlilik sözleşmesi yapmak istediklerine dair talepler alıyoruz.

Onlara ne tür bir sözleşme istediklerini sorduğumuzda, “Bazı şartlarımız var ve sözleşme altına alınmalarını istiyoruz. Taraflardan biri bu şartlara uymazsa, “boşanalım ve diğer taraf hiçbir şey isteyemeyecek” veya “bir gün boşanma olursa, aşağıdaki noktalar dahilinde gerçekleşsin” gibi taleplerini açıklarlar.

Böyle bir sözleşmenin mümkün olmadığını söylediğimizde, gazetelerde ve medyada böyle haberler gördüklerini ya da filmlerde ve dizilerde böyle şeyler gördüklerini söylüyorlar.

Türk Hukukunda Evlilik Sözleşmelerinin Mümkün olup olmadığını inceleyeceğiz.

Nikâh (Hayaller ve gerçekler):

Evlenmeden önce eşler evlilikle ilgili birçok hayal ve düşünceyi birbirleriyle paylaşır ve ortak kararlar almaya çalışırlar.

Devamını oku

Bilsem Sınavı 2022

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda alımların tarihleri açıklandı. Fen ve sanat merkezlerine öğrenci tanımlama sürecine ilişkin prosedürler; Sınıf öğretmenleri tarafından yeteneklerine göre 1., 2., 3. ve 4. sınıf seviyelerinde aday gösterilen öğrenciler arasında yapılacaktır. Öğrencilerin yetenek alanlarına göre aday gösterme süreci 10-21 Ocak 2022 tarihleri arasında başlıyor. 19 Şubat – 8 Mayıs 2022 tarihleri arasında öğrenciler yeteneklerine göre değerlendirilecektir. Kayıt hakkı kazanan öğrenciler 19 Ağustos’ta ilan edilecektir.

Bilsem Sınav Tarihi 2022
Devamını oku