BILSEM Bireysel Değerlendirme Mazeret Sınavı 2022

Bilsem Mazeret Sınavı İçin Yapılacaklar Listesi.

Öncelikle Bilsem Mülakat Sınavını kaçırırsanız; telafisi yok gibi düşünebilirsiniz. Ancak; bu yıl yeni yapılan Düzenleyici açıklama ile özel durumlarda yine belli tarihler arasında yeniden değerlendirilme mümkün.

Sınava girememe nedeni olarak hastalık mazereti ise sınav günü tarihinde muayene edilip; sadece Devlet Kurumlarından belgeli Doktor Sağlık Raporu (istirahat raporu), veya Sınav tarihi öncesi ikametgah değişikliği vb nakil belgesi alıcaksınız.

Aldığınız bu mazeret belgesine açıklayıcı bir dilekçe ile Çocuğumuzun kendi okuluna gidip; Okul Müdürlüğü’den bu rapor/ belge ve dilekçeyi; İlçe | İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne online göndermesini talep edeceksiniz.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü de uygunluğunu kontrol edip Kendi okuduğunuz okula ve Sınav yapılacak Okula Onay yazısı yazacaktır.

Yeniden düzenlenen randevu için kendi okulunuzdan (Sınav Giriş Belgesi) düzenlenecek. Siz kendiniz konuyu ilçelerdeki Rehberlik Araştırma Merkezlerinden de takip edebilirsiniz. RAM diye anılır.

Umarız her şey yolunda ilerler. Başarılar dileriz. Bilsem Takvimi 2022

Konuya ilişkin düzenleme metni aşağıdaki gibidir.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BILSEM Bireysel Değerlendirme Telafi Uygulamaları

27.06.2022

DAĞITIM YERLERİNE

Ilgi :a) 29.12.2021 tarihli ve E-7113173-20-40118838 sayılı Makam Onayı ile uygun görülen 2021-2022 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu.

Bilim ve sanat merkezleri öğrenci tanlama ve yerleştirme sürecinde gerçekleştirilen bireysel değerlendirme uygulamaları ilgi kılavuz doğrultusunda 13 Haziran 2022 tarihinde başlamış ve 12 Ağustos 2022 tarihinde tamamlanacak şekilde planlanmıştır. Ancak tüm yetenek alanlarında belirtilen tarih aralıklarında nakil ve sağlık problemleri gibi çeşitli nedenlerle uygulamaya katılamayan öğrencilerin yeniden randevu düzenlenmesi talepleri sözlü ve yazılı olarak Bakanlığımıza iletilmektedir.

Bireysel değerlendirme sürecine ilişkin çalışma takvimi ve planlamalar birlikte değerlendirildiğinde, il tanılama sınav komisyonları tarafından öğrenci randevularında gerekli düzenlemeler öğrenci velisinin resmi başvurusu halinde yetenek alanlarına göre doğrultusunda aşağıda belirtilen tarih aralıklarında yapılacaktır.

a) Resim yetenek alanında resmi başvurusu olan öğrencilerin telafi randevularının 6-7 Temmuz 2022 ve 6-7 Ağustos 2022 tarihlerinde, b) Müzik yetenek alanında resmi başvurusu olan öğrencilerin telafi randevularının 8-12 Ağustos 2022 tarihleri arasında, c) Genel zihinsel yetenek alanında ise resmi başvurusu olan öğrencilerin telafi randevularının 12 Ağustos 2022 tarihine kadar tamamlanması hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Kemal V. NUMANOĞLU
Bakan adına | Genel Müdür
Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanlığı

2022 Bilsem Sonuçları 13 Mayıs’ta Açıklandı

Bilsem SINAV SONUÇLARI 2022 NE ZAMAN AÇIKLANDI

Bilsem sınavı sonuçları 13 Mayıs 2022 tarihinde açıklanacak. Kayıt hakkı kazanan öğrenciler 19 Ağustos 2022 tarihinde ilan edilecektir. Sonuçları bu linkten görebilirsiniz.

AÇIKLAMA:

2021-2022 eğitim öğretim yılında bilim ve sanat merkezleri öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecinde aday gösterilen 1,2,3 ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik ön değerlendirme uygulamaları kapsamında genel zihinsel yetenek alanı için Bildiren Sözel Olmayan Test, resim yetenek alanı için Görsel Algı Testi ve müzik yetenek alanı için Müzikal Yatkınlık Testi 19 Mart-8 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Yetenek alanlarına ve sınıf düzeylerine göre bireysel incelemeye hak kazanan öğrenciler için belirlenen taban puanlar aşağıda belirtilmiştir.
Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerimiz 3 Haziran 2022 tarihinden itibaren giriş belgelerini kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden alabileceklerdir.
Bireysel değerlendirme sonucunda bilim ve sanat merkezlerine yerleşmeye hak kazanan öğrencilerimiz 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren eğitimlerine başlayacaklardır.

Sınıf DüzeyiGenel Zihinsel Yetenek AlanıResim Yetenek AlanıMüzik Yetenek Alanı
1.sınıflar3809085
2.sınıflar4109085
3.sınıflar4309490
4.sınıflar4509490
BİLSEM bireysel incelemeye hak kazanan öğrenciler için belirlenen taban puanlar

2022 BİLSEM sınav sonuçları için geri sayım bitmek üzere. Geçtiğimiz haftalarda yapılan sınava katılan binlerce aday ve aileleri, sonuçların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacağı tarihe odaklandı. Peki BİLSEM sonuçları ne zaman açıklanacak?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan BİLSEM sınavının ardından gözler sonuç duyurusunun yapıldığı tarihte. Mayıs ayında açıklanması beklenen sonuçlar, değerlendirme sürecinin uzaması nedeniyle henüz açıklanmadı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan kılavuzda, bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin hangi tarihte açıklanacağı açıklandı. 

BİLSEM’DE HEDEF AŞILDI


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), üstün yetenekli öğrencilere yönelik kapsamlı eğitim ve destek programları yürüten bilim ve sanat merkezlerine (BİLSEM) erişimi artırmak amacıyla bu yıl BİLSEM sayısını 350’ye çıkarmayı hedefledi. 2022’nin ilk dört ayında 130 yeni merkezi hizmete sokan MEB, 81 ildeki BİLSEM sayısını 355’e çıkardı.


“Üstün yetenekli öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirebilmeleri için farklı eğitim programları uygulayarak desteklediğimiz Bilsems’in altyapı ve tesislerini sürekli geliştiriyoruz. BİLSEMs olarak patent, faydalı model, tasarım ve marka tescili için ürün geliştirme çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Diğer taraftan tüm il ve ilçelerimizde Bilsem’lerin erişilebilirliğini artırmaya çalışıyoruz. Üstün yetenekli öğrencilerimizin Bilsem’e gitmek için ilçeler arası uzun mesafeler kat etmelerini istemiyoruz. Bu amaçla 81 ilde 184 olan BİLSEM sayısını 2021 yılı sonunda 225’e çıkardık. 2022’deki hedefimiz 125 yeni BİLSEM açmak ve bu sayıyı 350’ye çıkarmaktı. Yıl başından bu yana 130 yeni Bilsem’i hizmete açtık. Böylece 2022 yıl sonu hedefini aştık ve BİLSEM sayısını 355’e çıkardık.”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

Bilsem Sınavı 2022

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda alımların tarihleri açıklandı. Fen ve sanat merkezlerine öğrenci tanımlama sürecine ilişkin prosedürler; Sınıf öğretmenleri tarafından yeteneklerine göre 1., 2., 3. ve 4. sınıf seviyelerinde aday gösterilen öğrenciler arasında yapılacaktır. Öğrencilerin yetenek alanlarına göre aday gösterme süreci 10-21 Ocak 2022 tarihleri arasında başlıyor. 19 Şubat – 8 Mayıs 2022 tarihleri arasında öğrenciler yeteneklerine göre değerlendirilecektir. Kayıt hakkı kazanan öğrenciler 19 Ağustos’ta ilan edilecektir.

Bilsem Sınav Tarihi 2022
Devamını oku

Resmi Tatil Günleri 2022

 

2022’de Resmi Tatiller; 28 Gün Tatil Fırsatı

Pandemik sürecin etkilerinin sürdüğü bir yıl geçirdik. Kapanışlar nedeniyle yılın ilk yarısında seyahat planlarımızı ertelesek de ikinci yarıda tatil fırsatlarını değerlendirebildik. 2021’de yeterince tatil yapamayanlar 2022 için çok umutlu.

Özellikle resmi tatilleri seyahat planları için değerlendirenler 2022 takvimini merak ediyor. 2022 yılının ilk yarısındaki bayramların bir kısmı hafta sonuna denk gelse de Mayıs ayında Ramazan Bayramı ve Temmuz ayında Kurban Bayramı sayesinde bu aylarda uzun tatiller yapmak mümkün. seyahatseverler sadece 5 gün izin alarak yıl boyunca toplam 28 gün tatil yapabilirler.

Mayıs Ayında 13 Gün Tatil

2021’e Cuma günü düşen 1 Ocak tatiliyle başladık, ancak 2022’de 1 Ocak Cumartesi günü düşüyor. Öyle ki bundan sonraki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Cumartesi günü kutlanacak. Ancak 2022’de Ramazan Bayramı Mayıs ayında olacak. Ramazan Bayramı arifesi 1 Mayıs Pazar günü, 2 Mayıs Pazartesi günü başlayan bayram 4 Mayıs Çarşamba günü sona eriyor. Perşembe ve Cuma günleri için 2 gün izin alarak toplamda 9 günlük bir tatil planlayabilirsiniz. Mayıs ayı sadece tatil ile bitmiyor. Perşembe gününe denk gelen 19 Mayıs’ta Cuma gününe 1 gün izin alarak 4 günlük bir kaçamak yapabilirsiniz.

Temmuz Ayında 2,5 Gün İzin İle 10 Gün Tatil

Son yıllarda Kurban Bayramı Demokrasi ve Milli Birlik Günü olan 15 Temmuz’a denk geldiği için uzun bayramlar alabildik. Bu yıl Kurban Bayramı 15 Temmuz’a az kaldı. 8 Temmuz Cuma gününe denk gelen Kurban Bayramı arifesinde sadece yarım gün izin alarak 12 Temmuz Salı gününe kadar sürecek tatil ile 5 günlük tatil yapabilirsiniz. 15 Temmuz Cuma gününe kadar Çarşamba ve Perşembe günleri için 2 gün izin alarak bu tatili 10 günlük bir plana dönüştürebilirsiniz. Bu 2 gün izin alırsanız, tüm yıl boyunca sadece 7 gün izin alarak toplam 30 gün izin alabilirsiniz.

Tatil için Erken Davranın

Tatillerde uzun tatiller için yoğun talep olduğu için otel rezervasyonlarını ve uçak veya otobüs bileti alımlarını son dakikaya bırakmamanızı tavsiye ederim. Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak otel rezervasyonunuzu uygun fiyata yapabilirsiniz. Uygun fiyatlı bir uçak bileti bulduğunuzda, Bilet İptal Güvencesini biletinizle birlikte alarak olası iptal durumunda bilet tutarının %90’ını iade edebilirsiniz.

Yılın diğer yarısında resmi tatillerde kısa bir tatil yapma imkanı vardır. Salı gününe denk gelen 30 Ağustos’a 1 gün izin alarak 4 günlük bir sahil kaçamağı planlayabilirsiniz. 29 Ekim 2022’de, 28 Ekim Cuma günü Cumartesi günü yarım gün izin alırsanız 3 günlük bir tatil için bir şans var.

enuygun

Resmi Tatil Günleri 2022  

TATİL GÜNÜSÜREAY GÜN
Yılbaşı1 Gün01 Ocak Cumartesi
Ulusal egemenlik ve çocuk Bayramı1 Gün23 Nisan Cumartesi

Emek ve dayanışma günü*
ve Ramazan Bayramı arifesi
1 Gün01 Mayıs Pazar
Ramazan Bayramı1.Gün02 Mayıs Pazartesi
Ramazan Bayramı2.Gün03 Mayıs Salı
Ramazan Bayramı3.Gün04 Mayıs Çarşamba
Atatürk´ü anma gençlik ve spor Bayramı1 Gün19 Mayıs Perşembe
Kurban Bayramı arifesiÖğleden Sonra08 Temmuz Cuma
Kurban Bayramı1.Gün09 Temmuz Cumartesi
Kurban Bayramı2. Gün10 Temmuz Pazar
Kurban Bayramı3.Gün11 Temmuz Pazartesi
Kurban Bayramı4.Gün12 Temmuz Salı
Demokrasi ve milli birlik günü*1 Gün15 Temmuz Cuma
Zafer Bayramı1 Gün30 Ağustos Salı
Cumhuriyet Bayramı ArifesiÖğleden Sonra28 Ekim Cuma
Cumhuriyet Bayramı1 Gün29 Ekim Cumartesi
2022 mesai ve tatil günleri

2022 de alışılageldiği üzere Kurban bayramı ile 15 Temmuz Birleştirilecek mi? Kurban Bayramı 10 gün olacak mı? Salgın Hastalık durumu bunu belirleyecek, yine de 10 gün Kurban Bayramı verilme olasılığı yüksek.

Not: 17.03.1981 tarih ve 2429 sayılı ulusal bayram ve genel tatiller hakkında kanun´a göre hazırlanmıştır.

T.C.gov.tr/resmitatiller-2022

        *25.10.2016 kabul tarihi ve 6752 sayılı ulusal bayram ve genel tatiller hakkında kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun´a göre hazırlanmıştır.